Azia/ Të gjitha postimet/ Udhëtime

Përse udhëtoj vetëm?

Pyetja më e shpeshtë që marr që nga momenti që vendosa të udhëtoj solo.

Më lejoni të bëj një kundër-pyetje: Përse jo?

Teksa prisja momentin e duhur, shoqërinë e duhur, buxhetin e duhur dhe gjithçka tjetër të “duhur”, kuptova që në fakt koha më e mirë për të bërë ato udhëtimet e bukura që ëndërroja, ishte pikërisht aty.

Pra, vendosa të mos prisja më dhe të dilja jashtë zonës së rehatisë. Kështu nisi gjithçka, dhe nuk jam bërë pishman asnjë ditë për këtë.

Gjatë kursit të surfit në Uluwatu, Bali (Indonezi, 2018)

Kur udhëton, vetëm ose jo, gjasat janë që dy vështirësitë më të mëdha që duhen kaluar janë planifikimi dhe buxheti. Planifikimi për udhëtime të gjata është thelbësor. Versioni i zakonshëm i planifikimit shqiptar “me kismet” nuk funksionon. Duhet caktuar një datë, duhet piketuar vendi dhe itinerari dhe duhet blerë bileta.

Buxheti është pjesa e dytë më e vështirë sepse që të jem e sinqertë këto udhëtime nuk janë të lira. Unë nuk jam pro udhëtimeve të luksit, dhe udhëtoj me buxhet që i përcaktoj vetes, por dua edhe të ndihem e lirë të blej apo të zgjedh çka më pëlqen. Por më duhet edhe të pohoj që këto vende kanë mundësi të panumurta dhe mund të udhëtosh me absolutisht çdo lloj buxheti.

Gjatë kursit të kuzhinës Balineze në Ubud, Indonezi 2018

Zakonisht, bëj një lloj shpërndarjeje të shpenzimeve. Një muaj blej biletën pastaj muajin tjetër rezervoj qëndrimet. Më pas nis të grumbulloj një shumë për shpenzimet e ushqimit, transportit, blerjeve apo eksperiencave të ndryshme në vend.

Me Toyon e Izakaya Toyo nga Street Food Asia, në Osaka (Japoni 2019)

Përveç dy aspekteve më sipër ASGJË tjetër nuk më ka penguar të shijoj çdo minutë të udhëtimit vetëm. Ditët atje janë aq të mbushura me aktivitete dhe me ngjarje sa vërtet nuk ndihesh i/e vetmuar. Pa përmendur që mund të njohësh të tjerë udhëtarë dhe të shkëmbesh biseda, eksperienca apo edhe të ndash pjesë të udhëtimit me ta.

Gjatë kursit të kafesë në Saigon, Vietnam 2020

Së fundi, çfarë pëlqej më tepër nga udhëtimet vetëm janë liria e plotë dhe dialogu me veten. Kur them liria e plotë tingëllon disi egoiste, por në fakt udhëtimi është i gjithi i yti, ndaj nuk është turp të pohosh që ke liri të plotë. Je i lirë të zgjedhësh aktivitetet që të pëlqejnë, ritmin e dëshiruar, të vizitosh dyqanet apo lokalet që ti do dhe mbi të gjitha të harxhosh si të duash paratë e tua.

Dreka e 35 vjetorit tim në restorantin me yll Michelin në Kyoto (Japoni 2019)

Padyshim, këto eksperienca të reja dhe kaq të pasura me shumëllojshmëri ndjesish, përkthehen në dialogun më të shkëlqyer me veten. Përfshihesh nga një lumë emocionesh, përjeton çdo gjë imtësisht dhe je plotësisht i përqendruar aty. E në fund, mbetesh me kujtimet më të bukura në botë që janë krejtësisht të tuat.

Kohë cilësore për veten. Penang (Malajzi 2020)

Pra, “Përse të udhëtosh vetëm”? Sepse është dhurata më e bukur që mund ti bësh vetes. Sepse të ndihmon të njohësh veten, ndjesitë e tua, kufizimet dhe të menaxhosh situatat në një mënyrë që kur je me të tjerë apo në qytetin tënd, nuk do mund t’i përjetosh dot kurrë kështu. Çfarë po pret?

Ok, fotot do jenë pak problem. Do keni plot selfie 😛 (Singapore, 2020)

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Eni Z.
  2 Mars, 2020 at 12:48 pm

  Sa me pelqen blogy yt! Me duket sikur kam udhetuar dhe une ne ato vende me aq detaje sa na jep ne qe jemi ndjekesit e tu. Keep sharing please ? 5 yje Michelin nga une ?

  • Reply
   ingridxh
   8 Mars, 2020 at 11:11 am

   Faleminderit shume 🙂 I will keep on sharing

  Leave a Reply